بایدها و نبایدهای مهاجرت

خانهمطالبمهاجرتبایدها و نبایدهای مهاجرت

بایدها و نبایدهای مهاجرت

مهاجرت به طور کلی انتخاب اشخاص برای دستیابی به شرایط مناسبتر زندگی می باشد، اما اگر در این مسیر باآگاهی کامل اقدام نکنند، بی شک با چالش ها و خسارات مالی و معنوی بسیاری روبرو خواهند شد. برای آشنایی با نکات کلیدی و بایدها و نبایدهای مهاجرت با ما همراه باشید.

شخصی که قصد مهاجرت را دارد در ابتدای امر باید این سوال رو از خود بپرسد :

  • آیا مهاجرت برای من انتخاب درستی است یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال باید واقع بینانه تمامی زوایای مهاجرت را با دیدباز بررسی کنیم، تا مشکلات و موانع پیش رو را به حداقل برسانیم.

بایدها و نبایدهای مهاجرت​

نکات کلیدی پیش از هر اقدامی برای مهاجرت

  1. تصمیم گیری قطعی داشته باشید

اولین گام در مهاجرت، تصمیم گیری است. برای تحقق این امر شما بایستی مصمم باشید تا به خاطر آن تمامی موانع پیش رو را مرتفع کنید و حتما در نظر داشته باشید که در مسیر پروسه مهاجرت پشیمانی و بازگشت از تصمیمتان دشوار است و برایتان با خسارت به همراه خواهد بود.

۲. هدف شما از مهاجرت
پیش از هرگونه اقدامی ابتدا هدف خود را برای مهاجرت مشخص نمایید، به طور مثال اگر برای دستیابی به فرصت شغلی بهتر و بازار کار مناسبتر می خواهید مهاجرت کنید، تمامی جزئیات رو در خصوص شرایط کاری در کشور مورد نظر بررسی کنید.

۳. شرایط استرس زا در مسیر مهاجرت را در نظر بگیرید

باید در نظر داشته باشید که در مسیر پروسه مهاجرت، شغل فعلی خود را که شاید برای بدست آوردن آن کوشش های بسیاری داشتید باید رها کنید و تا اسکان در کشور مقصد و یافتن شغل مناسب مدتی را باید بدون اشتغال و درآمد سپری کنید. همچنین مد نظر داشته باشید پس رسیدن به کشور مقصد از خانواده، دوستان و تمامی وابستگی های خود جدا می شوید و ممکن است در راستای تحقق اهدافتان خلاء های عاطفی را در زندگیتان تجربه کنید.

۴. سرمایه و بودجه شما چقدر است؟

در این مرحله باید مطابق با واقعیت و حساب های بانکی خود بودجه تان را در نظر بگیرید و بررسی کنید آیا بودجه شما برای مهاجرت و زندگی درکشور مقصد مناسب است؟ آیا بودجه شما برای مخارج زندگی نظیر اجاره خانه، خوراک و پوشاک و هزینه های اخذ ویزا و اقامت کافی است؟ آیا سرمایه ای برای هزینه های غیرمترقبه کنارگذاشته اید؟

۵. تعیین کشور مقصد

اکنون با توجه به بررسی سوالات قبل، مطابق شرایط مالی و اهداف شما چند انتخاب برای کشور مقصد پیش روی شماست. به طور مثال اگر هدفتان تحصیل در خارج از کشور هست طبق بودجه مالیتان کشورهایی که سطح علمی مراکز آموزشی آنها بالاتر است جزء انتخاب های شماست یا چناچه هدف شما کار در خارج از کشور است، طبق تخصص،سابقه کار و تحصیلاتتان کشورهایی که بازار کار بهتری دارند و درپی جذب نیروی کار متخصص هستند جزء انتخاب های شما هستند.

برای مثال: برخی از کشورها در جستجوی نیروی کار و انسانی هستند پس پیدا کردن شغل مناسب در آن ها آسان تر است. برخی دیگر دارای دانشگاه های معتبر و سطح بالایی هستند که با تحصیل در آن ها و همچنین تلاش و کوشش پس از فارغ التحصیلی به فرد ماهری تبدیل خواهید شد.در این مرحله باید تمامی شرایط کشور مقصد اعم از فرهنگ، زبان، بازار کار، آب و هوا، شرایط اقتصادی،وضعیت بهداشت و درمان، امکانات رفاهی، اجاره خانه و … را با جزئیات مورد بررسی قراردهید.

بایدها و نبایدهای مهاجرت​

۶. تعیین مشاور با تجربه

امروزه وکلا و مشاورین بسیاری در خصوص مهاجرت و اخذ اقامت فعالیت دارند، اگر شما با قوانین و شرایط اخذ ویزا و اقامت در کشورها آشنایی کامل ندارید حتما از مشاوره با وکلای معتبر استفاده کنید تا با آگاهی کامل و به درستی برای این پروسه اقدام فرمایید و مراحل کارها نیز سریعتر انجام شود. برای انتخاب وکیل مناسب نیز می توانید از تجربیات دیگران در این زمینه استفاده کنید تا بهترین وکیل را برای پیگیری امور پرونده مهاجرتتان انتخاب نمایید. پس از انتخاب وکیل مناسب حتما شرایط و مراحل اخذ اقامت دائم در کشور مقصد را مورد بررسی قرار دهید، چراکه شرایط و قوانین اخذ اقامت در هر کشوری متفاوت است و باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشید.

۷. انتخاب محل سکونت خود

یکی از اساسی ترین موارد در مهاجرت انتخاب محل سکونت شما پس از رسیدن به کشور مقصد است. حتما در خصوص مناطق و ایالت های مختلف کشور مقصد و هزینه های مسکن در آنها تحقیق نمایید، تا با توجه به شرایط مد نظرتان از نظر آب و هوا، فاصله تا مرکز شهر، دسترسی به وسایل نقلیه عمومی، هزینه اجاره خانه و… خانه و محل سکونت خود را انتخاب نمایید.

۸. آشنایی با زبان کشور مقصد

یکی از اصلی ترین نکاتی که برای مهاجرت باید بررسی نمایید زبان کشور مقصد است، اگر میخواهید برای کار یا تحصیل اقدام کنید حتما بایستی به زبان آن کشور مسلط باشید و اگر با زبان کشور مقصد آشنایی ندارید حتما پیش از مهاجرت، دوره های آموزشی آن را بگذرانید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

نتیجه گیری

مهاجرت تنها نقل مکان و جابه جایی محل سکونت نیست و در این پروسه واقع بینانه تمامی موارد را در نظر بگیرید. همچنین با توجه به پیچیدگی و تغییر قوانین و شرایط کشورها، در این مسیر از وکلا و مشاورین با تجربه و معتبر کمک بگیرید.

آدرس

دفتر ونک:خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ونک، پلاک 2475، واحد 8
ایمیل: info[at]kariran.org
تلفن تماس: 02188651486

نماد الکترونیکی

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.