برنامه دانشگاه تهران درباره نگهداشت و جذب نخبگان

خانهاخبار اعزام و مهاجرتبرنامه دانشگاه تهران درباره نگهداشت و جذب نخبگان

رئیس دانشگاه با مهر مطرح کرد؛

برنامه دانشگاه تهران درباره نگهداشت و جذب نخبگان

رئیس دانشگاه تهران گفت: بعد از فرمایشات رهبری به معاون پژوهشی دانشگاه درباره موضوع نگهداشت نخبگان ماموریتی دادم تا یک طرح ویژه را آماده و تدوین کند.

سید محمد مقیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره برنامه دانشگاه تهران برای جذب نخبگان داخل و چه خارج از کشور با توجه به تاکیدات رهبری و رئیس جمهور اظهار کرد: مقام معظم رهبری سال هاست که به این موضوع با عبارات مختلفی پرداخته‌اند و همواره گله مند بودند که ما در نگهداشت نخبگان خود آنطور که باید و شایسته نخبگان است، عمل نکردیم. فرمایشات اخیر ایشان تاکید ویژه ای بود و در محافل رسانه‌ای و علمی بازتاب پیدا کرد.

برنامه دانشگاه تهران درباره نگهداشت و جذب نخبگان

رئیس دانشگاه تهران افزود: بعد از فرمایشات رهبری به معاون پژوهشی دانشگاه درباره این موضوع ماموریتی دادم تا یک طرح ویژه ای را آماده و تدوین کند؛ هرچند می‌دانیم این موضوع، مبحث صرفاً درون دانشگاهی نیست که یک دانشگاه بخواهد برای آن تدبیر کند و بتواند اثرگذار باشد ولی به سهم خودش می‌تواند مثمر ثمر باشد.

وی ادامه داد: در طرح معاونت پژوهشی بنا داریم پیشنهاد دهیم که دانشگاه تهران در عرصه ملی چگونه می‌تواند درباره موضوع نخبگان و جذب آنها سیاستگذاری کند.

مقیمی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های نخبگان ما این است که عمدتاً نمی‌توانند فرصت‌های کاری و ابتکاراتشان را به منصه ظهور برسانند، تصریح کرد: این در حالی است که همین امکان در دانشگاه‌های پیشرفته دنیا برای نخبگان فراهم تر است و ضمن اینکه حمایت‌های مالی مناسبی از آنها صورت می‌گیرد.

برنامه دانشگاه تهران درباره نگهداشت و جذب نخبگان

رئیس دانشگاه تهران با بیان این مطلب که بالاخره معیشت نخبگان هم بحث بسیار مهمی است، گفت: اینکه همه نخبگان و مستعدان علمی ما نسبت به کشور و وطن خودشان عرق و تعصب دارند، شکی نیست ولی این هم حدی دارد و اگر امکانات فراهم نباشد که ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایشان را بروز دهند، قاعدتاً تلاش می‌کنند در محیط‌های دیگر این ظرفیت را اجرا و پیاده سازی کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: مثلاً یکی از اقداماتی که ما در دانشگاه تهران می‌توانیم دنبال کنیم، بحث تجهیز آزمایشگاه هاست و از طرفی پارک‌های علم و فناوری ما از افرادی که کسب و کار و یا ایده‌ای دارند، حمایت کند. ضمن اینکه می‌توانیم برای جذب هیات علمی ما خودمان به دنبال نخبگان و افراد شاخص علمی برویم.

مقیمی در پایان خاطرنشان کرد: از طرفی دیگر ما نباید طوری برخورد کنیم که این عزیزان رنجیده خاطر شوند؛ گاهی اوقات نگهداشت این افراد هزینه ندارد و در واقع نوع برخوردهای ما باعث رنجش و دلسردی آنها می‌شود. ما باید تمام تلاشمان را به کار ببندیم که از ظرفیت این عزیزان بهره بگیریم و همه آن هم پول و منابع مالی نیست و می‌شود با رفتار درست و محترمانه نرخ این مهاجرت را کند کرد و یا حتی معکوس کرد.

آدرس

دفتر ونک:خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ونک، پلاک 2475، واحد 8
ایمیل: info[at]kariran.org
تلفن تماس: 02188651486

نماد الکترونیکی

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.