اعطاء اقامت دائم به کارگران ماهر در ژاپن

خانهاخبار اعزام و مهاجرتاعطاء اقامت دائم به کارگران ماهر در ژاپن

ژاپن، کشوری که به داشتن سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی مشهور است، به گروه بیشتری از کارگران ماهر مهاجر ویزای اقامت دائم و امکان همراه داشتن خانواده را می‌دهد. به گزارش خبرگزاری رویترز به گفته مقام‌های رسمی وزارت دادگستری ژاپن، رویه جدید قرار است از ابتدای سال مالی ۲۰۲۲ در پیش گرفته شود.کشور ژاپن پیش از این و در سال ۲۰۱۹، با تصویب و اجرای یک قانون جدید، برای گروهی از کارگران ماهر در ۱۴ زمینه ازجمله کشاورزی، پرستاری و خدمات درمانی اجازه صدور ویزای کار ۵ ساله داد.

با این حال محدودیت این قانون به شخص کارگر خارجی و عدم اجازه همراهی خانواده، باعث شده تا بسیاری از کارفرمایان از استخدام این گروه خودداری کنند. قانون سال ۲۰۱۹ البته تسهیلات بیشتری برای کارگران ساختمان سازی و کشتی سازی قائل شده بود.با توجه به سالخوردگی شدید جمعیت ژاپن و نیاز به نیروی کار، دولت ژاپن به درخواست شرکت‌ها تلاش کرد تا با وضع قوانین جدید استخدام کارگران خارجی را تسهیل کند. 

اعطاء اقامت دائم به کارگران ماهر در ژاپن
اعطاء اقامت دائم به کارگران ماهر در ژاپن

در صورت تصویب و اجرای لایحه دولت در پارلمان کارگران خارجی که بسیاری از آن‌ها از چین و ویتنام به ژاپن می‌آیند خواهند توانست ویزای خود را برای مدت نامحدود تمدید کنند و اعضای خانواده را هم به ژاپن بیاورند.با این حال هیرکازو ماتسونو، سخنگوی دولت ژاپن تاکید کرده است که تصویب و اجرای قانون جدید به هیچ وجه به معنای دریافت اتوماتیک اقامت دائم نخواهد بود و هر کارگر مهاجری باید روند اداری ثبت درخواست را از نو انجام دهد. ژاپن برای سال‌ها یکی از کشورهای صنعتی بسیار بسته جهان در برابر مساله مهاجرت بود. بسیاری از شهروندان این کشور به «همگنی ملی جمعیت» افتخار می‌کنند. با این حال، پیری جمعیت، عدم تمایل به فرزندآوری و کمبود جدی نیروی کار راهی به جز بازگذاشتن مرزها برای کارگران خارجی نگذاشته است.

 

داده‌های دولتی ژاپن نشانگر آن است که در زمان تصویب قانون تسهیل استخدام نیروی کار خارجی در سال ۲۰۱۹، انتظار می‌رفت حدود ۳۴۵ هزار کارگر ماهر خارجی در یک بازه زمانی ۵ ساله جذب بازار کار این کشور شوند. با این حال پیش از شیوع ویروس کرونا، ماهانه تنها ۳ هزار نفر مهاجر درخواست ویزای کار کردند. در پایان سال ۲۰۲۰، ژاپن پذیرای یک میلیون و ۷۲۰ هزار کارگر خارجی بود. این شمار، تنها ۲/۵ درصد بازار کار کشور با حدود ۱۲۶ میلیون نفر جمعیت را تشکیل می‌دهد.

آدرس

دفتر ونک:خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ونک، پلاک 2475، واحد 8
ایمیل: info[at]kariran.org
تلفن تماس: 02188651486

نماد الکترونیکی

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.