شرایط مهاجرت به چک از طریق تحصیل چیست؟

خانهاخبارشرایط مهاجرت به چک از طریق تحصیل چیست؟

در حال حاضر بیش از ۴۵۰۰۰ موسسه آموزشی و دانشگاه در جمهوری چک وجود دارد که هر ساله تعداد بالایی از دانشجویان بین المللی را پذیرش می‌کنند. سالانه بیش از ۱۰۰۰ برنامه و دوره به زبان انگلیسی در دانشگاه های جمهوری چک برگزار می‌شود. البته این دوره ها به زبان های دیگری چون فرانسه و آلمانی نیز ارائه می‌شوند. در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، جمهوری چک یکی از کشورهای مقرون به صرفه برای تحصیلات تکمیلی است.

شرایط مهاجرت به چک از طریق تحصیل چیست؟

یکی از مهمترین شرایط مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک، ملیت شما به عنوان دانشجوی بین المللی است. دانشجویان بین المللی شهروند کشورهای اتحادیه اروپا EU/EEA یا سوئیس، برای تحصیل در جمهوری چک نیازی به دریافت ویزای تحصیلی ندارند. این دانشجویان تنها با ارائه پاسپورت معتبر یا کارت شناسایی معتبر می‌توانند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در جمهوری چک، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. اگر دانشجویی قصد اقامتی طولانی تر از ۹۰ روز را در چک دارد، باید برای دریافت ویزای بلند مدت چک اقدام کند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی چک چیست؟

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه.
 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار.
 • عکس پاسپورتی جدید.
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی.
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی آن‌ ها.
 • انگیزه نامه تحصیلی.
 • مدارک محل اقامت شامل رزرو خوابگاه دانشجویی یا اجاره خانه.
 • مدارک تمکن مالی برای تحصیل و هزینه مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل.
 • پرداخت هزینه دریافت ویزای تحصیلی.
 • بیمه درمانی معتبر بین المللی.
 • مدارک عدم سوء پیشینه کیفری

زمان پردازش ویزای تحصیلی جمهوری چک چقدر است؟

به دلیل محدودیت های زمانی، باید قبل از شروع دوره ها، برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید. کل مراحل از زمان درخواست تا دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک، حدود ۶۰ روز زمان می‌برد. بنابراین با در نظر داشتن این موضوع با یک تلرانس زمانی بیشتر، برای ارائه درخواست ویزای تحصیلی به سفارت چک اقدام کنید.

هزینه مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک چقدر است؟

هزینه مهاجرت به جمهوری چک برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می‌تواند بین ۰ تا ۲۲.۳۵۰ دلار در سال هزینه داشته باشد. اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، باید انتظار شهریه بیشتری را داشته باشید.

 • هزینه تحصیل کارشناسی در جمهوری چک، در دانشگاه های مختلف جمهوری چک با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بین ۴۰.۰۰۰ CZK تا ۳۴۰.۰۰۰ CZK خواهد بود.
 • هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در جمهوری چک، در دانشگاه های مختلف جمهوری چک با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل بین ۴۰.۰۰۰ CZK تا ۴۳۱.۰۰۰ CZK خواهد بود.

مزایای تحصیل در جمهوری چک چیست؟

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • هزینه های پایین زندگی دانشجویی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی
 • هزینه پایین شهریه دانشگاه های جمهوری چک
 • امکان بهره مندی از برنامه اراسموس
 • امکان کار حین تحصیل

تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به چک چقدر است؟

در روش مهاجرت تحصیلی به چک باید اثبات کنید که برای پرداخت شهریه و هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی در این کشور، باید تمکن مالی حدود ۲۴.۰۰۰ دلار آمریکا داشته باشید. این مبلغ شامل بودجه لازم برای اقامت و شهریه تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک خواهد بود.

هزینه مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک چقدر است؟

هزینه های مهاجرت به جمهوری چک از طریق تحصیل شامل هزینه درخواست ویزا، هزینه بلیط هواپیما و اثبات تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در جمهوری چک است.

هزینه های زندگی دانشجویی در چک چقدر است؟

یکی از بهترین گزینه ها برای زندگی دانشجویان بین المللی در جمهوری چک، خوابگاه دانشجویی است. اکثر دانشگاه های چک برای دانشجویان بین المللی خود شرایط زندگی در خوابگاه را فراهم کرده‌اند.

اما اگر به فضای خصوصی بیشتری نیاز دارید می‌توانید یک آپارتمان یک خوابه اجاره کرده یا همراه با یکی دیگر از دانشجویان بین المللی، یک آپارتمان بزرگتر اجاره کنید.

هزینه های زندگی دانشجویی در جمهوری چک

 • خوابگاه دانشجویی برای دانشجویان بین المللی شامل اتاقی با حداقل ۲ هم اتاقی دیگر، حدود ۱۲۰ دلار در ماه برای شما هزینه دارد.
 • یک آپارتمان خصوصی یک خوابه برای شما ماهانه حدود ۲۵۰ دلار هزینه دارد.
 • هزینه اجاره یک آپارتمان خصوصی ۲ تا ۳ خوابه (به صورت اشتراکی با دو دانشجوی دیگر) ماهانه حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار خواهد بود.

این قیمت‌ ها با توجه به شهر و منطقه شهری ممکن است تغییراتی داشته باشد. به عنوان مثال اگر در شهری پُرجمعیتی مانند پراک زندگی می‌کنید باید انتظار هزینه های بیشتری را داشته باشید.

با در نظر گرفتن هزینه محل اقامت، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و … هزینه زندگی دانشجویی در جمهوری چک به طور متوسط ماهانه بین ۳۵۰ دلار تا ۷۵۰ دلار آمریکا خواهد بود.

شرایط دریافت اقامت از طریق مهاجرت تحصیلی به جمهوری چک چیست؟

دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک به دریافت اقامت دائم این کشور منجر نخواهد شد. بنابراین شما به عنوان دانشجو باید پس از اتمام تحصیل برای اشتغال در این کشور اقدام کنید. تنها از این روش است که می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و پس از ۳ الی ۵ سال برای دریافت اقامت دائم جمهوری چک اقدام کنید.

شرایط تمدید اقامت دانشجویی جمهوری چک چیست؟

اقامت دانشجویی دانشجویان بین المللی تنها تا زمانی معتبر خواهد بود که مشغول به تحصیل در جمهوری چک هستند. پس از اتمام تحصیل، به دانشجویان بین المللی فرصتی داده می‌شود تا شغلی در جمهوری چک پیدا کنند. در این شرایط می‌توانید اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید، در غیر این صورت باید پس از این دوره، کشور چک را ترک کنید.

دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک چه مراحلی دارد؟

مهمترین مرحله در دریافت ویزای تحصیلی جمهوری چک، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور است. پس از اخذ پذیرش می‌توانید با در دست داشتن مدارک لازم در موعد مقرر به سفارت جمهوری چک مراجعه کرده و برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهید.

شرایط کار حین تحصیل در جمهوری چک به چه صورت است؟

به عنوان دانشجوی بین المللی دانشگاه های جمهوری چک، اجازه ۱۵ ساعت کار پاره وقت در طول هفته را خواهید داشت. این کار می‌توان به صورت پاره وقت در طول ترم یا به صورت تمام وقت در طول تعطیلات باشد. برای کار در حین تحصیل باید مجوز کاری دریافت کنید. کارفرمای شما می‌تواند برای دریافت این مجوز کاری اقدام کند.

یکی از شروط اصلی کار حین تحصیل در جمهوری چک، حفظ وضعیت تحصیلی در شرایطی مثبت و رو به رشد است. به این مفهوم که کار حین تحصیل نباید به وضعیت تحصیلی شما صدمه بزند.

آدرس

دفتر ونک:خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ونک، پلاک 2475، واحد 8
ایمیل: info[at]kariran.org
تلفن تماس: 02188651486

نماد الکترونیکی

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.