بررسی چالش ها و فرصت های تحصیل در خارج از کشور

خانهمطالبمهاجرتبررسی چالش ها و فرصت های تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور

بررسی چالش ها و فرصت های تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور یکی از روش های مهاجرت و اقامت در کشور مقصد است که فرصت بسیار خوبی برای آشنایی با شرایط زندگی در کشور مد نظر برای اخذ اقامت دائم آن کشور می باشد. پیش از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی شما ابتدای امر بایستی چالش هایی را که در این مسیر با آن روبرو می شوید از تمامی جهات مورد بررسی قرار دهید. در این مطلب به بررسی برخی از چالش ها و فرصت های تحصیل در خارج از کشور برای متقاضی مهاجرت تحصیلی می پردازیم.

بررسی برخی چالش های تحصیل در خارج از کشور

  • هزینه‌های تحصیل و زندگی

اولین موردی که در تصمیم گیری برای مهاجرت تحصیلی باید در نظر داشته باشید هزینه های تحصیل و زندگی در کشور مقصد می باشد، بدون در نظر گرفتن بورسیه‌های تحصیلی، فلوشیپ‌ها، اسکالرشیپ‌ها و سایر کمک هزینه‌های تحصیلی که دانشگاه‌ها در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، هزینه های تحصیل در خارج از کشور بالا می باشد. عموما هزینه‌های زندگی در کشور مقصد به نسبت کشور مبدا برای شخص بیشتر است و این خود یکی از عواملی است که باعث می شود دانشجویان به کارهای پاره وقت روی آورند. در نتیجه پیش از هر اقدامی ابتدا هزینه های زندگی نظیر: هزینه مسکن، خوابگاه، خورد و خوراک، پوشاک و سایر موارد را در کشور مقصد بررسی نمایید تا با آگاهی کامل مقصد درستی انتخاب نمایید زیرا هزینه های زندگی در کشورهای مختلف متفاوت است. برخی کشورها و برخی شهرها به گرانترین شهرهای دنیا معروف هستند نظیر لندن که با وجود داشتن سطح علمی بالا در دانشگاه ها و موسسات آموزشی ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد.

  • تفاوت عقاید و احساس غربت

هر کشوری آیین و عقاید مخصوص و متفاوتی را دارد. در این میان برخی از کشورها عقایدی دارند که تحمل آن برای مهاجران دشوار است. به‌عنوان مثال در بعضی از کشورها و دانشگاه‌ها قوانین سختی برای دانشجویان بین‌المللی تعیین شده است. این امر باعث می‌شود افراد در برخی از گروه‌های اجتماعی پذیرفته نشوند. فرهنگ کشورها نسبت به یکدیگر تفاوت زیادی دارد و عادت به این تفاوت‌ها گاهاً برای دانشجویان دشوار است. قرار گرفتن در محیط جدید، چهره‌های جدید، فرهنگ و زبان متفاوت احساس دلتنگی را چند برابر می‌کند.

هنگامی که دانشجویان برای تحصیل به کشور دیگری می‌روند ممکن است تا مدتها امکان دیدار خانواده، دوستان و آشنایاتن خود را نداشته باشند به همین سبب احساس غربت می‌کنند. تحمل شرایط و احساس دلتنگی برای خانه و خانواده یکی از مشکلات اصلی مهاجرت تحصیلی است. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی افراد می‌توانند خیلی راحت‌تر با اعضای خانواده خود ارتباط برقرار کنند اما به طور کلی انتخاب کشور مناسب در این مسئله نقش بسزایی دارد از نظر میزان مهاجران ایرانی، میزان مهاجر پذیری کشور مقصد و فاصله آن تا کشور مبدا.

  •  آموزش زبان جدید

یادگیری زبان جدید هنگام مهاجرت تحصیلی مسئله مهمی است. در برخی موارد افراد به علت دشوار بودن یادگیری زبان کشور مقصد از مهاجرت تحصیلی منصرف می‌ شوند. افراد برای برقراری ارتباط با مردم، اساتید دانشگاهی یا دوستان خود باید با زبان اصلی آن‌ها آشنا باشند. بعضی از کشورها علاوه بر زبان انگلیسی، زبان بومی خود را دارند. هنگام مهاجرت تحصیلی به این کشورها افراد باید با زبان بومی آن جا آشنا باشند تا در ارتباطات روزمره خود دچار مشکل نشوند.

تحصیل در خارج از کشور

بررسی برخی فرصت ها (مزایا) تحصیل در خارج از کشور

  • ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا و اخذ مدرک تحصیلی معتبر بین المللی

تحصیل در خارج از کشور به افراد این امکان را می‌دهد تا در بهترین دانشگاه‌های دنیا و با بیشترین امکانات تحصیلات خود را پشت سر بگذارند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند رشته تحصیلی مورد علاقه خود را با یک سبک جدید و از زاویه متفاوتی مطالعه کنند. در نهایت در پایان تحصیل خود مدرکی معتبر و بین المللی اخذ نمایند که در اقصی نقاط دنیا دارای اعتبار بسیار بالایی باشد.

  • امکان موقعیت‌های شغلی خوب پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم

یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت تحصیلی این است که شخص با تحصیل در موسسات آموزشی و دانشگاه های معتبر کشور مقصد پس از پایان تحصیل و اخذ مدرک معتبر، فرصت های کاری بسیار خوبی در بازار کار آن کشور دارد و درنهایت پس از استخدام رسمی بعد از چندسال پرداخت بیمه و مالیات اقامت دائم آن کشور را اخذ نماید.

نتیجه گیری

تحصیل در خارج از کشور علاوه بر مزایا و فرصت های بسیار عالی و جدید، چالش های بسیاری دارد و هر فردی باید متناسب با شرایط کشور مقصد و شرایط شخصی خودش تصمیم به مهاجرت بگیرد؛ در نتیجه پیش از هر گونه اقدامی در این مسیر با وکلا و اشخاص با تجربه در این مسیر مشورت نمایید و تمامی زوایای این امر را در نظر بگیرید.

آدرس

دفتر ونک:خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ونک، پلاک 2475، واحد 8
ایمیل: info[at]kariran.org
تلفن تماس: 02188651486

نماد الکترونیکی

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد.